Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Mayorov V1

Допит свідка – найпоширеніший спосіб отримання доказів у кримінальному провадженні.

Свідком може стати будь-яка особа, незалежно від її бажання та статусу. На сьогодні, в межах розслідування економічних злочинів (фіктивні підприємства, ухилення від сплати податків тощо) у якості свідків найчастіше викликають керівників (директорів) підприємств та бухгалтерів. Саме від інформації, яка може бути повідомлена цими особами, залежить рух кримінального провадження. Тому слідчі органи фіскальної служби нерідко чинять моральний тиск на свідків.

Способи виклику на допит.

У КПКУ зазначено, що особа викликається до слідчого шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.


У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка може бути вручена під розписку повнолітньому члену сім'ї чи іншій особі, яка з нею проживає, працівнику ЖЕКу за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.


Підтвердженням отримання особою повістки про виклик та ознайомлення з її змістом є розпис особи про отримання повістки на корінці повідомлення, на поштовому повідомлені, відеозапис вручення особі повістки.


Надіслання повістки електронною поштою є правомірним, якщо особа попередньо повідомила слідчому, прокурору, слідчому судді адресу своєї електронної пошти. Доказом отримання повістки про виклик в цьому разі буде отримання підтвердження її отримання особою відповідним листом електронної пошти.


Особа має отримати повідомлення про виклик не пізніше ніж за три дні до дня коли особа зобов'язана прибути за викликом. Також важливим є той факт, у випадку здійснення процесуальних дій, які не дозволяють здійснити виклик у зазначений строк, особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього шляхом якнайшвидше, але в будь-якому разі з наданням їй необхідного часу для підготовки та прибуття за викликом.

Після отримання повістки про виклик необхідно звернути увагу на інформацію яка в ній міститься.У повістці має бути вказана наступна інформація:

1. прізвище, ім'я по-батькова слідчого
2. найменування та адреса установи, до якої здійснюється виклик
3. номер телефону слідчого (слідчі вказують стаціонарний та мобільний номери)
4. прізвище, ім'я та по-батькові, особи яка викликається та її адреса
5. номер кримінального провадження, в рамках якого здійснюється виклик
6. процесуальний статус особи, яка викликається (свідок, потерпілий, підозрюваний)
7. час, день, місяць, рік і місце прибуття викликаної особи
8. процесуальна дія, для якої викликається особа (допит, очна ставка тощо)
9. зазначено норми статей Кримінального процесуального Кодексу України щодо наслідків не прибуття за викликом, поважні причини не прибуття, через які особа може не з'явитися до слідчого
10. підпис слідчого, який здійснив виклик та печатка установи

Будьте дуже уважні, якщо в повістці немає інформації викладеної вище.


Відсутність будь-якого з вказаних реквізитів свідчить про невідповідність повістки про виклик вимогам чинного законодавства України.

Чи правомірний виклик слідчим на допит по телефону

Згідно вище вказаного слідчий має право викликати особу по телефону та викликана особа зобов'язана з'явитися за таким викликом до слідчого. У разі неявки існує відповідальність особи за не прибуття на виклик слідчого, яка полягає у застосуванні штрафних санкцій чи у застосуванні приводу. Однак, щоб притягнути особу до відповідальності, слідчий повинен довести слідчому судді, що особа викликалась по телефону. Таке не просто довести з боку слідчого. Так як не можливо довести, що телефонував саме він, слідчий, а не інша особа, що виклик прийняла саме та особа, яку викликають тощо. Тим більше будь-яка особа не повинна вірити тому, що їй повідомляє по телефону незнайома особа. Такий виклик можливо сприйняти як розіграш або як дії шахраїв.


Тому краще повідомити особі, яка здійснює виклик по телефону, про згоду прибути за викликом, але після того, як буде Вам вручена повістка відповідно до чинного законодавства.


Таким чином, якщо Вас викликають на допит в інший спосіб, ніж зазначено вище (по телефону, усно, звичайним листом, через знайомих тощо), а також якщо повістка про виклик не відповідає чинному законодавству: Наприклад, відсутній номер кримінального провадження, не зазначено норми статей Кримінального процесуального Кодексу України, відсутній підпис слідчого та печатка установи, не зазначено Ваш процесуальний статус (свідок, потерпілий, підозрюваний), Ви маєте право сміливо ігнорувати такі виклики. Відповідальності за неявку за повісткою Ви нести не будете.


Хочу звернути увагу керівників та бухгалтерів підприємств на дії слідчих органів фіскальної служби під час виклику на допит.


У моїй практиці доволі часто слідчі фіскальної служби викликають керівників та бухгалтерів підприємств у якості свідків на допит по телефону. Отримавши прохання направити повістку відповідно до чинного законодавства, слідчі зазвичай чинять моральний тиск. Погрожують вислати оперативників на місце роботи свідка та силоміць привести його на допит. Тобто, відносно свідка (керівника або бухгалтера підприємства) буде застосовано привід. Після таких слів свідок впадає у паніку і згоден прийти негайно на допит до слідчого навіть без отримання повістки.


Також траплялись випадки, коли без будь-якого повідомлення особі про виклик на допит, оперативні підрозділи фіскальної служби, з'являються на підприємстві та відриваючи від роботи директора або бухгалтера підприємства, увозять на допит.

Такі способи виклику керівника або бухгалтера підприємства на допит є не викликом, а затриманням особи.


Для затримання особи мають бути підстави.


Або ухвала слідчого судді, суду про затримання особи або якщо особу застали під час вчинення злочину або замаху на нього, тобто особу яка підозрюється у вчинені злочину.

Слід пам'ятати, наступне.


• Привід свідка, потерпілого, підозрюваного здійснюється тільки на підставі ухвали слідчого судді. Все інше може розцінюватись як протиправне затримання.


• Повістка про виклик на допит потрібна для того, щоб чітко знати хто та у який підрозділ Вас викликає, у якому кримінальному проваджені тощо. Оскільки слідчі та оперативні підрозділи фіскальної служби з метою отримання інформації можуть чинити моральний тиск на керівника або бухгалтера, особливо якщо це жінка, можуть довести до сліз та нервового зриву!

 

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх