Останнім часом тема форс-мажору стала особливо актуальною у зв'язку з проведенням АТО. Правильне врегулювання в договорі умови форс-мажору допоможе надалі вирішити проблеми, що виникають у сторін у зв'язку з неможливістю виконання договірних господарсько-грошових зобов'язань.
Термін "форс-мажор" (фр. Force majeure) означає "непереборна сила". У законодавстві України існує кілька визначень даного поняття, проте всі вони зводяться до виникнення надзвичайного або невідворотного за певних умов події, що відбувається незалежно від волі особи, що призводить до порушення умов договору або норм права, і дана подія звільняє особу від відповідальності.
Стаття 219 Господарського кодексу України передбачено, що сторони договору можуть передбачити певні обставини, які внаслідок надзвичайного характеру цих обставин є підставою для звільнення їх від відповідальності.
Таким чином, контрагенти в договорі мають право спільно визначити перелік форс-мажорних обставин та порядок врегулювання відносин у зв'язку з їх виникненням.
Ділова практика містить безліч прикладів форс-мажорних умов (застережень). Ми рекомендуємо керуватися текстом застереження, наведеної у виданні "Форс-мажорні обставини", публікація № 421 (Е), серія: "Видання Міжнародної торгової палати", з урахуванням особливостей вітчизняного законодавства.
Підтвердження форс-мажору є важливою складовою. Як правило, факт настання і період дії форс-мажорних обставин підтверджується висновком Торгової палати країни або регіону, на території яких виникло відповідне обставина. Дана норма закріплена і в українському законодавстві - ч. 3 ст. 14 ЗУи "Про торгово-промислові палати в Україні", згідно з якою ТПП України підтверджує обставини форс-мажору відповідно до умов зовнішньоторговельних угод і міжнародних договорів України.

Згідно з чинною в Україні практиці:
- Засвідчення форс-мажорних обставин відповідно до умов угод, а також умовами договорів між резидентами, у яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України, здійснює департамент юридичного забезпечення;
- Засвідчення форс-мажорних обставин відповідно до умов договорів між резидентами здійснює уповноважена особа регіональної ТПП.
Для отримання висновку ТПП необхідно заповнити заяву, яка має бути підписана директором підприємства або особою, яка діє на підставі довіреності.
До заяви додаються:
- Завірена копія договору, контракту, угоди і т.п. (З усіма додатками, змінами та доповненнями), копія нормативного акта, яким передбачено зобов'язання, документ, що підтверджує його періодичність, термін настання, обсяг (йдеться про випадки, коли нормативним актом прямо передбачено умови виконання договору) ;
- Дані про обсяг виконаних зобов'язань за договором;
- Дані про невиконані зобов'язання за договором, які неможливо виконати у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин в регіоні;
- Докази повідомлення контрагента про настання форс-мажорних обставин;
- Оригінали документів компетентних державних органів, що підтверджують факт обставин, на які посилається заявник, день їх настання.
Заява підлягає розгляду відповідної ТПП залежно від складності та обсягу документів у строк до 10 (десяти) робочих днів. Заявник може замовити терміновий розгляд його заяви. Термін розгляду заяви в такому випадку не може перевищувати 5 (п'ять) днів.
Таким чином, необхідними діями є:
1) при укладанні договору - внесення умови про форс-мажор; якщо договір вже укладено - укладення додаткової угоди з умовою про форс-мажор;
2) у разі настання форс-мажору - повідомлення контрагента про його настання з додатком додаткової угоди про зміну умов договору (при необхідності);
3) у разі отримання такого повідомлення від контрагента - складання додаткової угоди до договору про зміну умов договору (при необхідності);
4) у разі продовження форс-мажорних обставин більше терміну, зазначеного в договорі - складання повідомлення про розірвання договору та складання додаткової угоди до договору про його припинення і остаточних фінансових розрахунках (при необхідності).

Для більш детальної інформації звертайтесь до старшого юриста Ткаченко Анни тел. 067-508-58-59 або зробити запит: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх