Ми вже розглянули юридичну силу розписки, а також порівняли її з нотаріально посвідченим договором. Розглянемо правила складання розписки.
Для початку обмовлюся, що в більшості випадків на практиці, розписка застосовується для підтвердження боргових зобов'язань (хоча цими відносинами і не обмежується). Виходячи з цієї обставини, ми продовжемо розглядати надалі розписку як форму укладення договору позики відповідно до частини 2 статті 1047 ЦКУ.
Отже, які ж правила складання розписки?
У першій частині статті ми визначилися, що за зобов'язанням позики, сума якого дорівнює або перевищує 170 гривень письмове оформлення угоди обов'язково.
Тепер слід визначитися, що потрібно вказати в письмово оформленому договорі позики - розписці, щоб максимально захистити свої кошти.
Істотні умови договору мають важливе значення. Договір вважається укладеним у належній формі тільки, якщо сторони домовилися з приводу усіх істотних умов договору (ч. 1 ст. 638 ЦК).
Законодавство встановлює, що за договором позики істотним є умова з приводу предмета договору. Законодавець не відносить строк договору позики та ціну до істотних умов договору, але краще передбачити і їх.
На договір позики поширюються норми ЦК про місце виконання зобов'язання, передбачені ст. 532 ЦК, згідно з якою, якщо місце виконання зобов'язання не встановлено, виконання проводиться за місцем проживання кредитора (займодавця).
Так, до речі, грошове зобов'язання за договором позики має бути виконане у гривнях.
Тобто, у договорі позики дозволяється визначення грошового еквівалента у валюті. У такому випадку, що підлягає оплаті сума визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу.
Позичальник зобов'язаний повернути позику (грошові кошти в тій же сумі, яка була передана) у строк та в порядку, передбаченим цивільним договором.
У випадку, якщо в договорі відсутній строк повернення коштів, або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позику необхідно повернути протягом 30-ти днів з з моменту пред'явлення позикодавцем вимоги.
Займ вважається повернутим з моменту передачі займодателя коштів або їх зарахування на рахунок займодателя (стаття 1049 ЦК).
Договір може передбачати обов'язок позичальника повернути позику частинами (стаття 1 050 ЦК), що відповідає свободі договору.
Права позичальника також захищені законом.
Зокрема, поряд з обов'язком боржника (позичальника) виконати своє зобов'язання щодо повернення позики, закон зобов'язує кредитора (займодавця) прийняти виконання особисто, або на умовах договору (ч. 1 ст. 527 ЦК).
Закон також надає позичальникові право виконати своє зобов'язання по поверненню боргу шляхом внесення грошей в депозит нотаріуса, якщо Займодавець відсутній у місці виконання зобов'язання, у разі ухилення займодателя від прийняття боргу.
Отримавши борг, кредитор (Займодавець) повинен видати йому розписку про повернення боргу.
Наявність документа на руках у боржника є належним підтвердження факт виконання ним грошового зобов'язання (ст. 545 ЦК).
Відсотки.
За користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, розмір яких встановлюється сторонами в договорі позики.
Це загальне положення законодавства до всіх видів договорів.
Але є і безпосередньо регулює договір позики. А саме.
У разі відсутності іншої домовленості, відсотки виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Інакше, договір позики вважається безпроцентним, якщо він укладений між фізичними особами на суму, яка не перевищує п'ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (не більше 850 грн.), і не пов'язаний із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однієї зі сторін.
Профіт.
Виходячи з усього вищезазначеного, слід моє власне, засноване на 10-річній практиці, думка про обов'язковий вміст боргової розписки (договору позики).
Як правило, розписка - документ, який складається "на коліні". З чого йдуть основні його принципи: простота, стислість, змістовність. При цьому люди хочуть максимального захисту від його порушення боржником.
Тому, якщо ви заздалегідь знаєте про те, що будете давати гроші в борг, складіть бланк такої розписки на комп'ютері з графами для заповнення вручну тих позицій договору, які підлягає уточнити під час безпосередніх переговорів з боржником, щоб заповнити їх вручну. Решта умов, у тому числі обов'язкові, описані мною вище, а також ваші, які не підлягають зміні, відобразіть в цьому бланку договору позики. Таким чином, під час укладання договору з боржником ви дасте йому зрозуміти на підсвідомому рівні, в чому ви згодні з ним торгуватися на даному етапі.
Коротка шпаргалка оформлення боргової розписки (договору позики) включає в себе такі відомості та умови:
анкетні (П.І.Б.) та паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, адреса прописки), місце фактичного проживання сторін - позичальника та займодавця;
сума позики (еквівалент в обраній конвертованій валюті) з написанням цифрами і дублюванням словами (щоб уникнути помилок і різночитань);
порядок видачі позичальнику позики та його ж повернення (готівковий або безготівковий розрахунок), місце видачі / повернення позики;
термін позики: дата повернення заборгованості (дати повернення у разі розстрочки);
відсотки за користування чужими грошовими коштами - розмір і порядок оплати ( одночасно з датами повернення основних сум при розстрочці або одноразово з основною сумою боргу);
відповідальність позичальника за порушення строків повернення позики;
додаткові умови на розсуд сторін;
дата видачі позики та підписи сторін.
Постарайтеся передбачити заздалегідь всі етапи ваших відносин з боржником. Як на стадії укладання договору, так і на стадії його виконання. Ви також зобов'язані передбачити ймовірність порушення боржником договору позики (розписки), щоб у вашому бланку договору максимально посилити за це відповідальність боржника.
Оскільки питання відповідальності за порушення договору, оформленого розпискою, досить великий і потребує окремого розгляду, саме це питання і стане темою наступної статті.
Зараз же в якості відповідальності рекомендую в борговій розписці застосовувати наступне формулювання:
"За порушення строків повернення позики, передбачених даною розпискою позичальник несе відповідальність у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочки".

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх