У зв'язку ситуацією на сході України, у багатьох підприємців та власників бізнесу виникають цілком логічні питання, пов'язані зі сплатою податків, здачею звітності, необхідністю виконувати договірні зобов'язання, а саме:
• Яка податкова інспекція тепер адмініструє наші податкові справи?
• Як здавати звітність?
• Куди здавати звітність?
• На які рахунки платити податки?
• Чи потрібно при таких обставинах платити податки взагалі?
Як усі ми знаємо, порядок адміністрування, складання та здачі звітності, сплати податків, а також основні аспекти несення відповідальності за ведення господарської діяльності у сфері сплати податків, регламентується податковим кодексом України (ПКУ). Отже, основним відомством, на яке покладаються повноваження щодо роз'яснення можливих варіантів виходу з даної ситуації є - Міндоходов України, на сьогоднішній день вже перейменована в Державну Фіскальну Службу України (далі ДФСУ).
Отже, реакцію ДФСУ на сформовану ситуація на Сході України, щодо виконання зобов'язань по здачі звітності та сплати обов'язкових платежів, можна розділити на наступні етапи:
Перший етап
Перша реакція Міндоходов на обставини, пов'язані з терористичною загрозою і складною ситуацією на Сході країни, була викладена в листі від 19.06.2014 № 14644/7 / 98-99-19-03-17.
У даному листі Міндоходов поінформувало платників податків про продовження терміну подання звітності.
І вже в цьому листі з прямими посиланнями на норми ПКУ (п. 102.6) розкривалася інформація про можливість платників переглянути рішення контролюючих органів, щодо термінів здачі звітності, шляхом надання запиту платника податків, при умові, що платник податків протягом строків не міг вільно пересуватись, внаслідок обставин непереборної сили, які підтверджені документально.
Застосування п. 102.6 - 102.7 ст. 102 ПКУ, в яких наводиться розуміння обставини непереборної сили, в тому числі форс-мажорних обставин, і яке в свою чергу звільняє посадових осіб від відповідальності за порушення податкового законодавства.
Наша компанія допоможе швидко отримати сертифікат про форс-мажорні обставини в зоні АТО. Для більш детальної інформації звертайтесь до старшого юриста Ткаченко Анни тел. 067-508-58-59 або зробити запит: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Другий етап
У листі від 01.07.2014 р N16472 / 7 / 98-98-25-02-18 "Про застосування законодавчих норм", в якому Міндоходов вже більш детально поставилося до ситуації, що склалася і дало розгорнуте роз'яснення з приводу застосування норм ПКУ в даній ситуації .
У розумінні Міндоходов, під час існування форс-мажорних обставин, платникам податків, у яких існує ймовірність несвоєчасної сплати податків або взагалі відсутня така можливість необхідно: застосувати такі правові норми:
• отримання відстрочки (розстрочки) зобов'язань (податкового боргу) (підпункт 17.1.5 пункту 17.1 ст. 17 Кодексу);
• можливість списання безнадійного боргу (підпункт 20.1.29 пункту 20.1 ст. 20 Кодексу).
Відповідно до ст. 32 ПКУ, строк сплати податку може бути змінений шляхом перенесення встановленого законодавством строку сплати податку та збору на більш пізній термін.
Згідно з розділом II постанови N 1235 доказом, що підтверджує факт настання (існування) обставин непереборної сили, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків, є висновок Торгово-промислової палати.
Варто також пам'ятати і те, що борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), може бути списаний як безнадійний відповідно до ст. 101 ПКУ.
Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків у свою чергу затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р N 577.
Згідно з даним наказом платник податків може звернутися до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та / або за місцем обліку такого платника з відповідною заявою, в якій платник відображає суми податків і зборів, які підлягають списанню.
До заяви повинні додаватися документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним (правда які це документи Міндоходов не уточнює).
Третій етап
До третього етапу можна віднести лист Міндоходов від 08.07.2014 р №16142 / 7 / 98-98-19-03-02-17 "Про продовження строків подання податкових декларацій".
У даному листі йдеться про те, що відсутність можливостей у платника податків подати у граничний строк податкові декларації може бути пов'язано з обставинами непереборної сили і в обов'язковому порядку має бути підтверджено документально.
У свою чергу, документальним підтвердженням дії обставин непереборної сили є документ Торгово-промислової палати України про відповідні обставини непереборної сили на визначеній території України.
Така заява повинна податися платником податку протягом 30 днів, з посиланням на документальні докази зазначених фактів та обставин фактів.
При цьому зазначено, що податкові санкції не застосовуються протягом строків продовження граничних строків подання податкової декларації згідно з пунктом 102.6 статті 102 Кодексу.
Четвертий етап
До четвертого етапу можна віднести наказ Міндоходов і зборів від 08.07.2014 № 381 "Про встановлення простою в роботі територіальних органів Міндоходов". У даному листі контролюючий орган висвітлив інформацію про "податкових інспекціях", які тимчасово не здійснюють свої функції, а також поінформував платників податків про тих підрозділах Міндоходов, яким були передані дані функції з адміністрування податків і зборів.
Отже, як ми бачимо, що на сьогоднішній день держава в особі фіскальної служби України, якщо і робить спроби полегшити і так не легке життя бізнесу в зоні АТО, то ці кроки настільки малі і в більшій мірі навіть просто є показовими, що в усій призмі прийдешніх змін на Сході України, фактично ніяким чином не сприяють його виживання.
Наша компанія допоможе швидко отримати сертифікат про форс-мажорні обставини в зоні АТО. Для більш детальної інформації звертайтесь до старшого юриста Ткаченко Анни тел. 067-508-58-59 або зробити запит: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх