Досить часто в нас запитують, чи дає розписка якусь гарантію з приводу повернення боргу? Питання обумовлений, перш за все, побоюваннями в недостатності юридичної сили такого документа, як розписка, для підтвердження наявності певних договірних відносин між особами, її складу.
Спробуємо розібратися в обґрунтованості таких побоювань, оскільки, при дотриманні певних правил складання розписки, можна убезпечити себе від таких негативних наслідків наявності договірних відносин, як неможливість повернення боргу.
Для початку визначимося з приводу правової природи розписки. Так розписка, будучи найпростішим письмовим документом для підтвердження наявності договірних відносин, не являє собою договір, який зазвичай використовується громадянами в боргових зобов'язаннях з метою мінімізації витрат та економії часу на посвідчення такої угоди, наприклад, у нотаріуса. Розписка – це доказ отримання коштів і суд розглядає саме як доказ того, що особа отримала вказані кошти
Наскільки обгрунтована така меркантильність?
Так згідно з пунктом 3 частини 1 статті 208 Цивільного кодексу України (далі по тексту - скорочено ЦК) у письмовій формі належить вчиняти правочини фізичних осіб між збій на суму, що перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Якщо ж мова йде про борговій розписці, або, висловлюючись юридичною мовою, договорі позики, то письмова форма для нього обов'язкове, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (ч. 1 ст. 1047 ЦК ).
Отже, обов'язковість письмової форми встановлюється законом при здійсненні угод на суму від 340 гривень (170 грн. - За борговими зобов'язаннями).
Що ж мається на увазі під письмовою формою угоди?
Згідно ж зі ст. 207 ЦК правочин вважається вчиненою у письмовій формі, якщо:
її зміст зафіксований в одному або кількох документах;
воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку;
він підписаний його стороною (сторонами).
Тобто розписка може бути складена в довільній формі на матеріальному носії, наприклад, письмово на папері, і навіть - в електронній. Виходячи з практики, рекомендую: краще таки старий перевірений спосіб складання розписки - на папері і від руки (автентичність почерку боржника підтверджується будь експертизою в 99 випадках зі ста).
Які ж наслідки не дотримання письмової форми правочину?
А ось у цьому питанні все не так однозначно.
Оскільки відповідно до ст. 218 ГК заперечення однією із сторін факту вчинення правочину або оспорювання окремих його частин може доводитися письмовими доказами, засобами аудіо-, відеозапису та іншими доказами. Рішення суду не може ґрунтуватися на свідченнях свідків.
Іншими словами, у випадку, якщо ви все ж не зволили оформити свої договірні відносини в письмовому вигляді, то неминуче, крім наявності самого зобов'язання (боргу), вам доведеться доводити факт здійснення такої угоди. Що, у свою чергу, як ви переконалися абзацом раніше, ускладнюється неможливістю на підтвердження такої угоди посилатися на показання свідків. А виходячи з практики, поспішу вас запевнити, відсутність письмового договору практично в 99% випадків призводить до неможливості довести факт існування такої угоди, не кажучи вже про наявність будь-якої заборгованості.
Тепер про юридичну силу розписки в порівнянні з нотаріальним посвідченням такої угоди.
По-перше, боргова розписка не відноситься до обов'язкових видів договорів, що підлягають нотаріальному посвідченню. Тобто нотаріальне посвідчення угоди по розписці - справа суто добровільна. А по-друге, угода, яку ви виявляєте бажання нотаріально засвідчити, називатиметься вже договором, наприклад, позики. Однак її посвідчення буде для вас пов'язане додатковими витратами такими, як послуги нотаріуса, державне мито (всього близько 5% угоди), а також витратами часу.
Ви запитаєте про переваги нотаріального посвідчення угоди?
Питання про юридичну силу угоди, як правило, виникає безпосередньо перед, а в основному, після закінчення терміну виконання угоди. Тобто терміну, коли угода повинна бути виконана. Стосовно до борговим зобов'язанням, таким терміном буде дата повернення позики боржником. Кредитор при укладенні угоди позики завжди побоюється ризику неповернення боргу. Тому природним є прагнення кредитора максимально захистити свої інвестиції вже на стадії надання позики.
Нотаріально посвідчений договір позики має деяку перевагу перед розпискою з юридичних можливостям кредитора у разі порушення боржником умов договору. Так, при порушенні боржником строків повернення за нотаріально посвідченою договором позики, кредитор має право звернутися до нотаріуса за вчиненням виконавчого запису, яка має силу виконавчого документа, який, у свою чергу, минаючи судову процедуру стягнення заборгованості за договором, може бути переданий безпосередньо державній виконавчій службі для примусового виконання. Правда, у такому випадку, ваші витрати знову зростуть на все ті ж послуги нотаріуса, державне мито, а також податок на доходи у відповідності з Податковим кодексом України на всю суму, належну вам за договором позики. Причому всі ці витрати доведеться призвести відразу ж у нотаріуса, задовго до отримання всієї суми заборгованості.
Заборгованість ж боржника по розписці вимагає звернення за стягненням в позовному порядку до суду, що пов'язане з витратами часу. Оскільки у випадку, якщо вам попався особливо цинічний боржник - всі три судові інстанції вам забезпечені, що за часом займе не менше одного календарного року, перш ніж ви зможете звернутися за примусовим стягненням у виконавчу службу.
З іншого боку, якщо договір позики (розписка) був укладений у письмовій формі, рішення суду не може бути засноване на свідченнях свідків для підтвердження того, що гроші насправді не були отримані боржником від займодателя або були одержані у меншій кількості, ніж встановлено договором .
Таким чином, розписка - це шлях більшості на практиці, оскільки дозволяє досить сильно, з юридичної точки зору, закріпити свої позиції як кредитора (займодателя) та й боржника (позичальника) також з мінімумом витрат і грошей, і часу на оформлення угоди.
Зрештою, вибирати вам, як оформити свою угоду. Однак, на практиці, більшість людей вибирають більш простий і швидкий спосіб оформлення угоди - розписку.
У наступній частині статті ми з вами розглянемо, як оформити розписку, і що в ній писати. Крім того, на сторінках нашого блогу в найближчий же час будуть також опубліковані статті про те як перестрахуватися на випадок невиконання розписки боржником, про способи забезпечення стягнення заборгованості, в тому числі, по розписці, про альтернативні способи безпосереднього стягнення заборгованості та інші практичні керівництва.

Юридична компанія "Майоров, Нерсесян та партнери"
Адреса: м. Київ, вул. В. Житомирська, 15
тел. 044-228-29-96 (з 10:00 до 18:00)
тел (VIBER) 063-595-87-10
Skype: mayorovgroup

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх