В житті бувають проблемні, і, нажаль, непоодинокі ситуації, коли спадкоємці не можуть прийняти спадщину із-за відсутності документів.
Так буває, що людина за життя втрачає, або псує документи на власність, і не поновлює їх, не встигає зробити заповіту за різних обставин. В таких ситуаціях у спадкоємців виникають проблеми, а чи мають вони право на щось і як це довести? Законодавчо передбачено, що відповідно до ст. 1270 ЦК України, строк для прийняття спадщини у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті особи, або оголошення її померлою.
Щоб отримати спадщину, варто зясувати, чи є заповіт, чи є Ви спадкоємцем за заповітом. Якщо заповіту немає, а Ви той, хто може претендувати на майно, Ви самі, або з родичами повинні оформити на себе спадщину, поділивши її в рівних частках.
Якщо заповіту немає, як бути?
Тоді спадкують за законом. Як правило, спадкоємці одержують це право почергово. Вони поділяються на дві черги. Перша черга це – діти, дружина (чоловік) померло(ї)го, батьки померло(ї)го; 4. онуки та правнуки померло(ї)го. До складу спадкоємців другої черги входять такі особи: 1.брати та сестри померло(ї)го, дід та баба померло(ї)го. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Зазначимо також, що особливе місце серед спадкоємців за законом займають непрацездатні особи, які були на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 19 квітня 2016 року № 1110-VIII, "непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку або визнані інвалідами, у тому числі діти-інваліди, а також особи, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до цього Закону". Ця категорія спадкоємців не входить ні в першу, ні в другу чергу спадкоємців за законом. За наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, що закликається до спадкоємства.
В складній ситуації без допомоги адвоката не обійтись, адже він вивчить усі обставини проблемної ситуації та визначить, які Ви можете в порядку черзі спадкувати, і визначивши склад майна, може сказати, яка Ваша частка.
IMG 4981Що важливо знати про спадщину?
За загальним правилом, Ви успадковуєте не лише активи, але й борги спадкодавця. Якщо Ви відмовляєтеся від боргу, Ви відмовляєтеся і від іншої спадщини. А борги також діляться на усіх, хто приймає спадщину.
Щоб відкрити спадщину, необхідно звернутися до державного нотаріуса за Вашим місцем проживання. Для того, щоб довести нотаріусу, що Ви спадкоємець за законом, Ви повинні надати ті документи, які підтверджують спорідненість з заповідачем (свідоцтво про народження, усиновлення, про шлюб). При цьому необхідно принести свідоцтво про смерть заповідача, та виписку з будинкової книги заповідача та Вашу. Це важливо для того, щоб підтвердити, що Ви зі спадкодавцем проживали разом. Також доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка з ЖЕКу, або правління житлово-будівельного кооперативу або відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець перед смертю спадкодавця проживав з ним разом, піклувався про нього, дбав про його здоров'я. Але якщо у Вас не буде підтверджуючої довідки, що Ви проживали разом зі спадкодавцем, Ви повинні звернутися до суду, який встановить цей факт, запросити свідків (сусідів, знайомих) підтвердити спільне проживання, а без підтвердженя цього юридичного факту, майже неможливо надалі буде прийняти спадщину.
sudЯк підготуватися до суду?
Ваш адвокат, який вивчить Ваше питання та документи, допоможе звернутися до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем, дбайливо зберігаючи сімейні таємниці. Спілкуючись з адвокатом, Вам обов'язково необхідно правдиво розповісти, як Ви проживали зі спадкодавцем, в суді можуть бути запитання.
Судова практика ухвати рішення на Вашу користь, і такі ситуації непоодинокі, якщо підтвердиться, що відповідно до п.3, 5 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Він вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Якщо цей складний процес доказування якщо Ви довірите професіоналу, це допоможе скоріше добитися до позитивного рішення. А згодом нотаріус прийме до уваги копію рішення суду, що набрало законної сили, і тоді Ви станете законним спадкоємцем. Після цього нотаріус видасть Вам свідоцтво про право на спадщину.
Якщо Ви останнім часом не проживали зі спадкодавцем з певних обставин, суд не буде вважати це спільним проживанням. Але професійний адвокат найде потрібні аргументи. Скажімо, важливо буде врахувати, ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", за яким реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Якщо у Вас немає документів на право власності спадкодавця, чи можливо виграти справу?
Коли Ви довіритися професійному адвокату, все можливо.
Але Ви повинні знати, що йому доведеться позиватися проти міської (районної) ради, яка має на балансі цю квартиру. Це дуже складна справа, адже Ваш опонент буде заперечувати, що не можна приймати у спадщину комунальне майно. Відповідно до листа Міністерства Юстиції України за №19-32/319 від 21.02.2005 року згідно якого у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку.
фотоА ось аргументи на Вашу користь:
1. Можна набути права власності на таку квартиру, за умови, якщо довести, що на час відкриття спадщини квартира була місцем постійного проживання спадкодавця або він зберігав право користування нею. Такий висновок зробив Верховний Суд, розглянувши справу №6-121цс13, 11.12.2013. З посиланням на це, можна Вашу ситуацію вважати перспективною.
2. Можна запросити довідки з віділу приватизації міськради щодо того, чи подавав спадкодавець заяву про її приватизацію, і за яких умов квартира не була передана йому у власність. Це такоє важливий аргумент щодо Вашого права власності. Можна оскаржити дії відділу приватизації, щодо затягування самого процесу приватизації.
3 В суді доказами того, що Ви прийняли спадщину будуть рахунки за житлово-комунальні послуги за квартиру, постійне проживання в цій квартирі. Згідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" діями, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини.
Тобто, догляд за квартирою, сплата рахунків, невідмова від квартири є аргументом того, що Ви прийняли спадщину.
Якщо право власності є, а документів немає – їх втрачено
Скажімо, спадкодавець приватизував житло, а документів не було знайдено в його квартирі, тож, можливо, їх втрачено. Для того, щоб прийняти спадщину, і звернутися до нотаріуса, необхідно зібрати довідки.
1. З паспортного столу, або ЖЕКу, в якій буде вбачатися, що спадкодавець був зареєстрований і проживав у квартирі за вказаною адресою.
2. Обовязково спадкоємець повинен підтвердити факт, що фактично прийняв спадщину, оскільки проживав і був зареєстрований в спірному житлі разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Це також підтверджується довідкою.
3. Обов'язково надати потрібно копію свідоцтва про смерть спадкодавця.
4. Обов'язково документи про Ваш родинний або сімейний зв'язок.
5. Запросити видати дублікат свідоцтва про право власності на будинковолодіння за адресою.
6. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Через суд встановлюється цей факт, і рішення його є підставою для Вашого права власності.
Тож, якщо Ви довіритися професіональному адвокату, Ви будете впевнені, що Ваша складна ситуація буде вирішена "під ключ".

Юридична консультація адвокатів м. Київ
Тел.: 063-595-87-10
e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
Адреса: м. Київ, вул. В. Житомирська, 15
Як ми працюємо:
1. Зустріч адвоката з клієнтом;
2. Юридичний аналіз справи;
3. Розробка варіантів вирішення проблеми;
4. Відповідь адвоката на запитання клієнта;
5. Підписання договору.

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх