Як ми вже відмічали в попередній статті, під реструктуризацією розуміється будь-яка зміна кредитного договору. В даній статті ми розглянемо поширену реструктуризацію кредиту, при якої списується кредитна заборгованість, шляхом прощення частини боргу відповідно до ст. 605 ЦКУ, або за домовленістю сторін відповідно до ст. 604 ЦКУ. В результаті такої реструктуризації, позичальник сплачує частину боргу, а інша частина списується відповідно до Цивільного кодексу України. По-іншому, банки називають це "акціями" або "програмами лояльності".
Наприклад, ПАТ "Укрсиббанк" пропонує списання боргу у розмірі 40%, при умові сплати 60% загального боргу, ПАТ "Приватбанк" пропонує списання неустойки та пені, а тіло кредиту розбиває рівними частинами під 0,001 % річних, у ПАТ "Дельта банк" декілька умов списання: продаж майна за ринковою вартістю та списання залишку заборгованості; або списання 50% загального боргу; або перекредитування поточного кредитного боргу строком від 5 до 10 років, під 0,0001%.
При вищезазначеному частковому списанні боргу, якщо правильно укладений договір та правильно виконаний, кредитне зобов’язання припиняється, банк втрачає право на звернення на предмет іпотеки або застави. Але звертаю увагу, що спочатку необхідно підписати договір, а потім сплачувати, оскільки, якщо банк вимагає спочатку внести грошові кошти, то банк в подальшому відмовиться від підписання договору та буде далі вимагати сплати залишку заборгованості, не враховуючи те, що сплачена позичальником сума погасить лише неустойку, а не тіло кредиту з процентами.
Але це не всі витрати, які буде нести позичальник, оскільки він повинен сплатити податок на дохід фізичних осіб за ставкою 17% від суми, яку банк вам списав.
Відповідно до пп. "д" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ, суми боргу платника податку, анульованого (прощеного) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку-боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або шляхом надання повідомлення боржнику під підпис особисто про анулювання (прощеного) боргу та включає суму анульованого (прощеного) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощеного), такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації;
Таким чином, у випадку прощення боргу, а саме підписання договору, умовами якого є списання частини боргу, позичальник повинен сплатити податок з доходів фізичних осіб у розмірі 17% від суми списання частини кредитної заборгованості. Юридична особа також сплачує податок на прибуток.
Але можливо уникнути сплати податку з доходів фізичних осіб у розмірі 17% та податок на прибуток в наступний спосіб. Справа в тому, що банку абсолютно не важливо, що підписувати, коли є рішення кредитного комітету про погашення кредиту з дисконтом.
Як один з варіантів уникнення податку на прибуток з фізичних осіб та юридичних осіб при прощенні боргу, є факторингова операція, яка полягає у наступному:
1.Факторингова компанія купує на себе право вимогу за кредитним договором, в результаті чого до факторингової компанії переходить і право вимоги за заставою/іпотекою;
2.Факторингова компанія продає вам іпотечне або заставне майно за ціною купівлі право вимоги за кредитним договором та реструктуризує різницю на 30 років під 0,00001% та встановлює в договорі відлік позовної давності.
(Факторингова компанія – це не колектори, вона отримує до 5 відсотків від суми купівлі права вимоги, у зв’язку з чим вона погодиться з будь-якими змінами до договору)
Таким чином, позичальник може не сплачувати податок з доходів фізичних осіб, оскільки не відбулось списання/прощення боргу. Також позичальник може не турбуватись про те, що на нього подадуть до суду, оскільки сплине позовна давність, а в суді він може зробити заяву про застосування позовної давності і суд відмовить в стягненні боргу.
Вказану факторингову схему можна застосувати, якщо позичальник має проблеми не з одним банком, або якщо на заставне майно накладені інші арешти. В цьому разі, якщо позичальник зосередить фінансові сили на одному об’єкті, а позичальник через керовану факторингову компанію отримує право вимоги за кредитом та запис в реєстрі обтяжень, а це вже означає керованість іпотечним майном, оскільки інші кредитори будуть мати значні труднощі зі стягненням коштів за рахунок іпотечного майна, але в будь-якому разі навіть якщо іпотечне майно буде реалізоване через публічні торги, то кошти від реалізації отримує іпотекодержатель, тобто факторингова компанія. Але щоб позичальник отримав кошти, необхідно підписати з факторинговою компанією відповідну систему договорів.
Зверніть увагу, що якщо банк на підставі договору прощення боргу простив вам борг, то сплачувати податок ви маєте право з прощених тіла кредиту та процентів, а якщо податкова вимагає сплачувати зі штрафів та пені, то необхідно оскаржувати такі дії, як незаконні.

Керуючий партнер Юридичної компанії "Майоров, Нерсесян та партнери"
Майоров Василь.
********************************************
Адреса: м. Київ, вул. В. Житомирська, 15б
тел. 044-228-29-96 (з10:00до18:00)
тел. 063-595-87-10
Приводимо приклад реструктуризації кредиту (м.Київ), яку ми провели для нашого клієнта за спеціальним пільговим курсом 11 грн/дол., без продажу предмету іпотеки. Схема досить складна, але реальна та побудована таким чином, що податок з доходів фізичних осіб не сплачується.

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх