Щомісяця в Україні проводяться тисячі обшуків. Кількість людей, які стикаються з цією процедурою є більш ніж значно. Проводячи обшук правоохоронні органи часто вилучають майно, таке як гроші, речі, документи і так далі. Отже, загострюється і питання повернення цих речей господаря. На жаль, на практиці ми часто спостерігаємо грубі порушення цієї процедури, зокрема вилучення речей, які не мають відношення до поточногої кримінального провадження.
Спершу визначимо факт - обшук проводиться виключно для того, щоб знайти і записати необхідну для розкриття злочину інформацію, для пошуку знаряддя злочину, коштів, здобутих в результаті його вчинення або для розшуку осіб, які його вчинили.
Обшук незмінно проводиться після видачі суддею певної постанови.
Виняток - в разі проведення обшуку за добровільною згодою власника або його представника або виникає ситуація загрози життю людей, майну, або котра пов'язана з переслідуванням підозрюваних.
Таку постанову видає прокурор. В обшуку можуть брати участь як потерпілий так і підозрюваний, захисник, представники цих осіб. Якщо слідчому необхідно отримати допомогу, для участі в обшуку можуть бути запрошені експерти.
З цього випливає, що при проведенні обшуку може бути присутнім адвокат, але не обов'язково. Навпаки, при відсутності керівника при проведенні обшуку, йому необхідно призначити представника.
Після пред'явлення постанови, слід уважно ознайомитися з його змістом. Надати копію постанови - це обов'язок слідчого, прокурора. Постанова про дозвіл проведення обшуку має відповідати умовам законодавства, а також містити такі відомості:
1) термін дії постанови (щонайбільше місяць);
2) про посадову особу, наполіг на проведенні обшуку (який подав відповідне клопотання);
3) законодавчих нормах, на які спирається суддя, прокурор, при винесенні постанови;
4) точний адресу, дані щодо місця проведення обшуку;
5) дані про власника приміщення, підданому обшуку;
6) предмети, особи, на вияленнч яких націлена процедура.
Всю цю інформацію необхідно ретельно перевіряти, зокрема інформацію щодо розташування об'єкта, на якому проводиться обшук. Нерідко представники посадові особи-правоохоронці визначають адресу приміщення, але не конкретний офіс. При задоволенні такого клопотання обшук може проводитися в будь-якому офісі, що знаходиться в цій будівлі, що є незаконною дією.
В обшуку повинні брати участь не менше 2понятих. Понятими не можуть бути будь-які особи, зацікавлені в результатах кримінальної справи (потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники правоохоронних органів).
Тому ми завжди рекомендуємо керівникам підприємства наполягати на тому, щоб поняті надали документи, якщо вони йому не знайомі. Аргументувати свої побоювання можна тим, що у нього є сумніви в зацікавленості осіб. Також обов'язково перевірити прізвища понятих, які вказані в протоколі обшуку і документах на відповідність. У разі відмови слідчого, прокурора, понятих, обов'язково попросити внести цю інформацію до протоколу.
Пам'ятайте, особи, які проводять обшук мають право відкривати закриті приміщення, сховища, якщо власник або його представник відмовляються їх відкрити або не присутні при проведенні процедури.
Під час обшуку правоохоронці мають право:
• знімати вимірювання;
• робити фотознімки;
• записувати звук, відео;
• складати плани, схеми;
• виготовляти відбитки та зліпки;
• оглядати і вилучати речі і документи.
Керівник, представник вправі вимагати перерахування в протоколі обшуку всіх вилучених предметів і документів, уважно вивчити протокол обшуку і опис вилученого. При будь-яких порушеннях в ході обшуку обов'язково вказати в протоколі.
Іншим способом вилучення речей і документів на підприємстві є огляд приміщення. Огляд також використовується для виявлення відомостей про факт скоєння кримінального злочину, при якому уповноважені посадові особи оглядають приміщення, місцевість, документи і речі. Під час такої процедури вилучаються об'єкти, що має пряме або непряме відношення до поточного кримінального провадження. Всі вони підлягають негайному огляду, опечатування із завіреними підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду.
Точно як і в попередньому випадку присутність адвоката, представників та ін. не є обов'язковою. В процесі огляду також не обов'язковою є участь понятих. Тобто, як обшук, так і огляд можуть проводитися тільки представниками правоохоронних органів, і думати, що представники правоохоронних органів в деяких випадках не захочуть цим скористатися було б просто халатно з нашої точки зору.
Огляд оформляється таким же чином, як і обшук.
Поговоримо тепер конкретніше про види майна, яке може бути вилучено правоохоронцями під час обшуку. Тут, як не дивно, ніяких обмежень немає: в залежності від обставин злочину, це може бути одяг, взуття, записні книжки, чернетки, телефони, комп'ютери, пристрої зберігання інформації, документи, печатки, грошіі будь-які інші предмети.
Будь-який об'єкт знаходиться в полі обшуку, теоретично може бути, наприклад, знаряддям вчинення злочину, зберегти на собі його сліди або містити інші відомості, які можуть бути використані як доказ, або ж бути отриманим в результаті вчинення злочину.
Майно, яке підлягає виїмці, виключаючи вилучені з обігу предмети, ділиться на два типи:
1. Предмети, які мають вказівку в постанові
2. Предмети, на які немає прямого дозволу на відшукання та вилучення, однак мають значення для розслідування.
Предмети, які належать до першого типу, мають статус доказів і знаходяться під охороною державних органів до закриття виробництва або до винесення вироку суду. Це дуже тривалий термін.
Якщо кримінальне провадження закривають на стадії розслідування доля майна вирішується ухвалою суду за клопотанням слідчого або прокурора, а на стадії судового розгляду - судом.
Проте, закон передбачає деякі випадки повернення власнику вилученого майна до закінченнякримінальної справи. Якщо об'єктом виїмки є документ, то він повинен зберігатися протягом всього часу судового розгляду, однак за клопотанням власника документа органи можуть видати копію документа або навіть його оригінал, замінивши його копіями у виробництві. Деякі види інших речових доказів також можуть повертатися власнику, якщо це не завдасть шкоди справі, що розбираеться.
Хоча є і застереження - видати майно назад або залишити, залежить від правоохоронців.
Другий тип майна вважається тимчасово вилученим.
Для початку зазначимо, що вилучення електронних інформаційних систем, мобільних терміналів систем зв'язку, що стосуються кримінального провадження, здійснюється при згадці їх в постанові, що регулює порядок обшуку.
Будь-яке майно, вилучене під час проведення обшуку, з перебігом 72 годин має бути або заарештоване в судовому порядку, або повернуто власнику.
В іншому випадку варто негайно оскаржити бездіяльність посадових осіб, що швидше за все призведе до повернення цього майна власникові через прокуратуру.
Важливо враховувати, на подачу скарги до суду є всього лише 10 днів з моменту початку бездіяльності.
Як скасувати арешт на вилучене майно?
Якщо такий арешт був накладений судом, то його скасування можна здійснити в такому ж порядку.
1) подачею клопотання на скасування арешту, аргументуючи тим, що власник не був присутній при розгляді питання про таку міру, як арешт;
2) подачею клопотання на скасування арешту, якщо представляється можливим довести що цей арешт накладено необґрунтовано і в скоєнні цього заходу відпала необхідність.
Зверніть увагу, що подача клопотання може відбуватися як власником майна, так і користувачем (наприклад, орендарем). Такі клопотання можна подавати неодноразово.
У разі, якщо за скасування арешту за клопотанням буде оголошено відмова, то вирішувати це питання будуть вже при винесенні вироку.
Якщо ж скасування арешту не відбувається і на етапі закриття провадження - це питання необхідно піднімати після винесення вироку.
Будь-які зацікавлені особи можутьзвертатися до суду з відповідним клопотаннями для захисту своїх прав.
Все ще не вирішили, як боротися з несправедливістю в поодинці? Залишилися шорсткості і невирішені питання?

Ми - команда адвокатів надамо швидку юридичну допомогу Вам.
Юридична компанія "Майоров, Нерсесян та партнери"
Адреса: м. Київ, вул. В. Житомирська, 15
тел. 044-228-29-96 (з 10:00 до 18:00)
тел (VIBER) 063-595-87-10
Skype: mayorovgroup

Наши координаты

01001, Украина, Киев
ул. Большая Житомирская, 15Б

Тел. 096-243-28-73

Тел. 050-266-27-26

Тел. 067-448-57-13

 

Е-mail: 911inua@gmail.com

Кнопка Вверх