Smaller Default Larger

Реєстрація платника ПДВ: наслідки та алгоритм захисту прав платника податку

Реєстрація платника ПДВАнулювання реєстрації платника податку на додану вартість: податкові наслідки та алгоритм захисту прав платника податку. Практика анулювання реєстрації платників ПДВ останнім часом стала одним із найбільш поширених способів здійснення тиску на бізнес та поповнення державного бюджету за рахунок платників податків.

В даному матеріалі ми пропонуємо розглянути основні наслідки анулювання реєстрації ПДВ фіскальним органом та способи захисту інтересів платників податків.

Отже, найбільш розповсюдженим приводом примусового анулювання реєстрації платником ПДВ є відсутність платника податків за його місцезнаходженням. Підставою для такого анулювання є п.п. ж ст. 181 Податкового кодексу України.

З моменту анулювання реєстрації платником ПДВ платник податків втрачає право на віднесення сум податку на податковий кредит та право виписувати податкові накладні, що фактично повністю зупиняє господарську діяльність підприємства.

Крім того, керуючись положеннями ст. 184 Податкового кодексу фіскальний орган вимагає від платника зробити умовний продаж товарних залишків та основних засобів, які перебувають на балансі підприємства, що тягне за собою нарахування зобов’язань з податку на додану вартість.

З метою уникнення підстав для анулювання ПДВ, ми радимо реєструвати місцезнаходження суб’єкта господарювання за реальним місцем здійснення діяльності та своєчасно укладати договори з поштовими відділеннями на передачу кореспонденції. Крім того, радимо уникати місць масової реєстрації суб’єктів господарювання перелік яких можна знайти на сайті Міндоходів. Проте, це ще не є гарантією того що посадові особи фіскальної служби не будуть зловживати своїми правами та не складуть фіктивні документи про відсутність суб’єкта господарювання за його місцезнаходженням.

У випадку, якщо все ж такти податковим органом було анульовано реєстрацію платника ПДВ, з метою захисту своїх прав, необхідно в терміновому порядку вживати заходів щодо відновлення функціонування підприємства та оскарження дій і рішень податкового органу.

Перш за все з метою відновлення функціонування підприємства, ми радимо не зволікати і одразу звернутися до податкового органу з заявою про повторну реєстрацію платником ПДВ, оскільки оскарження рішень податкового органу може затягнутися на значний проміжок часу, а підприємство у цей період буде позбавлено права виписувати податкові накладні.

Проте, повторна реєстрація платником ПДВ не звільняє підприємство від обов’язку провести умовний продаж товарних залишків та основних засобів підприємства в іншому випадку податкові зобов’язання будуть нараховані при проведенні перевірки підприємства. З метою уникнення негативних наслідків умовного продажу та нарахування податкових зобов’язань необхідно оскаржити рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Платник податків має право оскаржити рішення податкового органу до податкового органу вищої інстанції, але зазвичай це лише марне витрачання часу. Реального захисту своїх прав можна домогтися лише в судовому порядку за умови вірно вибраної стратегії захисту своїх прав. Одразу подавати позов про скасування рішення ми радимо лише у тих випадках якщо у вас є стовідсоткові докази правомірності рішення податкового органу та наявності вашого підприємства за вказаною адресою.

Так, з метою доведення вказаних обставин необхідно буде надати суду договори оренди приміщення, при цьому площа приміщення має відповідати можливості здійснення господарської діяльності та знаходження там відповідного штату працівників; штатний розклад, договори на надання послуг телефонного зв’язку та інтернету, доставку канцелярії, питної води, а також акти прийому передачі послуг та платіжні документи що підтверджують іх оплату, можливо необхідно буде допитати як свідка орендодавця або працівників підприємства.

У випадку якщо місце здійснення вашої діяльності не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню доведення всіх вказаних обставин може викликати значні труднощі. В такому випадку необхідно застосовувати інший алгоритм дій, який має визначатися у кожній ситуації індивідуально.

Як приклад можемо розглянути справу яка була успішно виграна юристами нашої компанії. Так до юридичної фірми звернувся директор ТОВ «Альфа» (назви зміненні з метою уникнення розголошення адвокатської таємниці»), якому було анульовано реєстрацію платника ПДВ у зв’язку з вісутністью за місцезнаходженням. Товариством був укладений так званий договір на оренду юридичної адреси, поштова кореспонденція переадресовувалась на реальну адресу підприємства.

Як виявилось Товариством не були вчасно укладені договори з поштовим відділенням в зв’язку з чим пошта перестала проводити пере адресацію дистів і один із запитів податкової був повернутий у зв’язку із відсутністю підприємства за місцезнаходженням.

Як наслідок підприємству був присвоєний «стан 9» та направлено на адресу державного реєстратора повідомлення за формою 18-ОПП. З моменту присвоєння «стану 9» у підприємства була призупиненна реєстрація податкових накладних, тому не чекаючи повідомлення державного реєстратора працівниками підприємства була подана «форма 6» про підтвердження відомостей. Проте як виявилось повідомлення про необхідність подання форми 6 було повернуто поштою державному реєстратору і на підставі ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» останнім був внесений запис про відсутність підприємства за його місцезнаходженням, в результаті чого було анульовано реєстрацію ПДВ.

У зв’язку з наявністю значних товарних залишків та основних засобів, проведення умовного продажу підприємством потягло б за собою нарахування зобов’язань із сплати ПДВ у розмірі більш ніж півтора мільйони гривень.

Спочатку посадовими особами підприємства було вжита спроба «домовитися» з представниками податкового органу в результаті чого було втрачено більше двох місяців часу та близька 5000 дол. США і як наслідок лише нове свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ, що в будь-якому випадку не звільняє підприємство від обов’язку проведення умовного продажу.

Проте переконавшись у безперспективності вирішення питання таким чином, все ж таки було прийнято рішення звернутись до юристів та доводити свою позицію у судовому порядку.

Адвокатами нашої фірми спочатку було підготовлено два позови. Один із них стосувався оскарження дій щодо податкового органу щодо здійснення перевірки місцезнаходження субєкта господарювання, другий – оскарження дій державного реєстратора по внесенню запису до державного реєстру.
Лише наявність позитивного рішення по одному із даних позовів, гарантувала успішний розгляд справи про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

В судовому порядку була доведена неправомірність дій державного реєстратора, що і стало підставою для скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Партнер Костін Максим
(для консультацій: 063-356-45-21)

Партнери

1Нотаріус Марина Михайлівна
067-980-54-74

2Арбітражний керуючий
066-725-72-85