Smaller Default Larger

Позовна давність та кредитний договір: кредитний адвокат


Пам'ятка позичальнику. Що треба знати про позовну давність по кредиту? Як запустити та не переривати позовну давність, а головне, як використати позовну давність, щоб звільнитись від кредиту?


У кожного четвертого позичальника запустилась позовна давність, особливо це стосується кредитних договорів Укрсоцбанку (автоматичний запуск), кредитних договорів, право вимоги проданих по факторингу та кредитних договорів у банках з тимчасовою адміністрацією.


Не знаючи про позовну давність по кредиту Ви ризикуєте перервати її, а це означає, що шанс на звільнення від кредиту буде втрачений, але навіть при перериванні, ви можете значно зменшити кредитну заборгованість використовуючи позовну давність на кожний місячний платіж.

Наша юридична компанія "Майоров, Нерсесян та партнери" спеціалізуються на застосуванні позовної давність в кредитних відносин. Ми виграли багато справ за позовною давністю.


Ми вам розкажемо:


1. Як використати позовну давність, щоб банк програв суд;


2. Як схемно запустити позовну давність;


3. Як зменшити кредитну заборгованість застосовуючи позовну давність;


4. Що НЕ потрібно робити, щоб не переривати позовну давність;

5. Як правильно заявити позовну давність по кредитному договору, якщо банк не подає в суд, а застосовує позасудовий порядок стягнення на предмет іпотеки.


Перевірте ваш кредитний договір на сплив позовної давності!

 

Часто банки, опинившись в ситуації, коли не в силах стягнути кредит зі своїх боржників, залучають на допомогу колекторські агентства. Ось яким чином це пов'язано з позовною давністю кредиторської заборгованості.


Хтось здивуґться, але, хитрувати можуть не тільки позичальники, але і кредитори. Так, все частіше стали зустрічатися випадки, коли банки  інформацію про своїх боржників передають колекторам. В результаті, колектори починають переслідувати боржників, навіть коли термін давності вже минув.


Чим же займаються колектори?

 

 

У їхньому розпорядженні є відпрацьовані методи впливу на психіку «клієнтів», які часто «з переляку» віддають останнє. Але якщо вдається зберегти спокій, ви можна зробити такі кроки:


1. Визнати заборгованість і погасити кредит (хоча далеко не завжди борги виникають за своєю власної вини).


2. Проконсультуватися у кредитного адвоката, і переконатися, що за даним кредитом термін давності минув.


3. Звернутися із заявою в поліцію або прокуратуру.


Зазвичай, колектори на пункті № 3 припиняють свою діяльність, знаючи, що вона не законна, починають пошук більш легкої здобичі.


Позичальникам потрібно пам'ятати про те, що навіть якщо він і виявився боржником банку, все одно, крім кредитних зобов'язань, у нього є і права. Одним з цих прав і є закінчення строків давності за кредиторською заборгованістю. Але, це, звичайно не привід для ігнорування своїх обов'язків. Невиплата кредиту - це сама крайня міра. Завжди слід пам'ятати, що якщо людина наважується на крайні заходи, то аналогічні крайні заходи цілком можуть бути зроблені і відносно нього. Такою мірою цілком може стати, звернення банку-кредитора в колекторське агентство, яке вміє стягувати борги і незаконними методами.

 

Правила розрахунку строку позовної давності по кредиту


Існують певні правила розрахунку терміну позовної давності:


• При пред'явленні банком вимоги про дострокове погашення кредиту (як правило, направляється в письмовому вигляді - рекомендованим листом з повідомленням про вручення) - саме з цього моменту починає обчислюватися строк позовної давності.


• Будь-який контакт позичальника і кредитора, при якому боржник підписує документи або будь-яким іншим способом фіксує факт свого спілкування з менеджером, призводить до відновлення відліку строку позовної давності.


• Після подачі заяви про реструктуризацію або рефінансування кредиту, строк позовної давності також обнуляється.


• У разі погашення частини боргу відлік строку позовної давності відновлюється з дня внесення платежу, а у разі погашення всього кредиту відлік строку позовної давності припиняється. Він може поновитися після появи чергового прострочення.


• Передача боргу позичальника новому кредитору або колекторському агентству (на підставі агентського договору або продажу кредиту) не впливає на строк позовної давності.


• Термін позовної давності не можна змінити (зменшити) за згодою сторін, навіть якщо це прописано в кредитному договорі (такий договір можна визнати нікчемним).


Проте найголовніше правило при розрахунку строку позовної давності все ж випливає із  Цивільного кодексу, що допускає двояке тлумачення. Деякі юристи дотримуються думки, що термін позовної давності необхідно відраховувати від дати закінчення кредитного договору.


Далі ми більш детально розповімо про те, що мається на увазі під «контактами» банку і клієнта, які можуть призвести до обнулення строку позовної давності.

 

Що потрібно пам'ятати позичальникові при розрахунку строку позовної давності по кредиту?

 

У деяких випадках недобросовісні кредитори навмисне не турбують боржника, чекаючи, коли сума штрафних санкцій та пені виросте. Через 3 роки після утворення першого прострочення банк подає позов до суду з вимогою повернення всієї суми боргу, нарахованих відсотків, пені та штрафів. Тобто, ухилятися від спілкування з кредитором в надії, що пройде 3 роки і про вас забудуть, не варто. Навпаки, у разі погіршення матеріального становища, бажано відразу ж звертатися в банк із заявою про реструктуризацію кредиту через фінансового або майнового поручителя, тоді термін позовної давності не обнулится.

Також важливо  захистити свої інтереси у разі закінчення строку позовної давності. Банк може наполягати на штучному продовження даного терміну у зв'язку з тим, що менеджери або колектори «контактували» з позичальником.

 

 

Боржники мають знати:

 


• Доказом спілкування позичальника з кредиторм не може бути зафіксований клерком фактом телефонної розмови (якщо банк не має можливості надати запис даної розмови).


• Не є доказом факту спілкування чи визнання боргу позичальником і розписка про отримання листа з банку.


• Не є доказом спілкування з представниками банку факт присутності позичальника в банку. Наприклад, якщо клієнт знімав кошти з поточного рахунку у відділенні банку, в якому він оформляв кредит, це не можна розцінювати як «контакт» з кредитором.


Таким чином, клієнти повинні пам'ятати про існування строку позовної давності як про можливість захистити себе у випадку, коли погасити кредит вони фізично не можуть. 

 

Термін позовної давності по кредитах. Що буде якщо позовна давність за кредитом минула.

 

Який термін давності мають кредитні зобов'язання? Коли настає саме той момент, коли банківська установа або колекторське агентство вже не мають ніякого права пред'являти претензії до  боржникова? На ці та багато інших актуальних питань, пов'язані з поверненням кредиту, намагається дати відповідь ця стаття.


Необхідно відзначити, нікого не цікавить, з яких причин Ви не можете виконати свої кредитні зобов'язання або погасити свою заборгованість по кредиту. Пам'ятайте, що ні банківські установи, ні колекторські агентства, які якраз  існують з винятковою метою стягнути з боржника суму боргу, а також відсотки по ньому, не цікавить, чому ви не можете виплатити свій борг. Методи, якими користуються співробітники агентства, можуть бути законними, а часом і не дуже.


У даному випадку не зайвим буде згадати таке поняття, як термін позовної давності по кредитах.


За законом, відповідно до Цивільного кодексу термін позовної давності застосовується, якщо банк подав в суд та позичальник заявив про сплав позовної давності по кредиту.


Тут постає питання: коли починають свій відлік ці три роки? За законом, цією датою вважається момент, коли позичальник перестає сплачувати по кредиту, тобто порушення кредитного договору, і приймає позицію так званого ігнорування.


Тому, якщо протягом 3 років банк або колекторське агентство не вступали з Вами ні в які контакти, то можна точно сказати, що позовна давність на кожний місячний платіж сплинула. Тут необхідно зазначити, що під фразою «ніякі контакти» мається на увазі наступне:


-  Як доказ у суді не може бути прийнятий телефонну розмову з представниками банківської установи: по-перше, не можна довести, що саме з Вами була дана розмова, по-друге, неможливо довести, що ця розмова насправді існувала;


-   Не є визнанням боргу отримання претензії з банку з повідомленням про прострочені платежі;


-  Не є підставою для переривання строку позовної давності  також і ваша особиста присутність у банківській установі протягом даного терміну без здійснення процедури підписання документів.


Таким чином, визнати себе боржник можна тільки особисто підписуючи  банківські документи про виплату боргу протягом трьох років. Однак не слід приймати це як керівництво до дії. 

Як поводитися в ситуації, якщо вас починають дошкуляти дзвінками колектори з вимогами повернення  кредиту. Можливо, термін давності кредитних зобов'язань давно минув, а колектори загрожують вам усіма способами - що робити в такому випадку?


По-перше, не впадайте в паніку. Звичайно, Ваш стан цілком зрозуміло, адже Вам загрожують незнайомі люди, і не тільки Вам, але і родині. Пам'ятайте, що дана поведінка розраховано на те, щоб залякати Вас, захопити зненацька і натиснути на найслабші точки.


Необхідно доступно, а головне ввічливо пояснити колекторам, що термін позовної давності за кредитними зобов'язаннями вже минув, що платити Ви не збираєтеся.


Якщо ж дзвінки тривають (треба відзначити, що колектори - вельми наполегливі люди), можете пригрозити їм судом чи міліцією - це допомагає в більшості зафіксованих випадків. Головне - це бути впевненим у своїй правоті. Так як колектори часто діють на межі з законом, а іноді і за гранню, можна сміливо звертатися в міліцію із заявою.


Якщо справа все-таки дійшла до судового розгляду - як діяти в даному випадку?

 

Наприклад, вам прислали позовну заяву та повістку в суд. Вас звинувачують у невиконанні кредитних зобов'язань. Якщо минуло три роки з моменту, як ви перестали виплачувати борг, то необхідно скласти відповідь судову заяву із зазначенням того, що термін позовної давності вже минув. Пам'ятайте, що ніхто не буде приймати факт закінчення терміну давності без письмової заяви особисто від Вас. Необхідно підняти всі документи, кредитний договір, квитанції про оплату і звертатися до юриста. Звичайно, це коштує грошей, проте виграєте набагато більше. 

 

фото 5Партнер, адвокат, к.ю.н.
Майоров Василь


Юридична компанія «Майоров, Нерсесян та партнери»
Адреса: м. Київ, вул. В. Житомирська, 15


тел. 044-228-29-96 (з 10:00 до 18:00)
тел (VIBER) 063-595-87-10


Skype: mayorovgroup

Партнери

1Нотаріус Марина Михайлівна
067-980-54-74

2Арбітражний керуючий
066-725-72-85